Americký bezsrstý teriér • American hairless terrier • Amerikai meztelen terrier

Americký bezsrstý teriér – zdravie

V prvom rade by som chcela naozaj zdôrazniť, že Americký bezsrstý teriér je veľmi zdravé plemeno avšak ochorenia sa u nich vyskytujú tak isto, ako u akéhokoľvek iného plemena.
Ak by sa u vášho psa čokoľvek nezvyčajné vyskytlo, kontaktujte prosím vášho chovateľa, alebo človeka, ktorý sa v týchto "psíčkárskych" kruhoch pohybuje a vie vám poradiť a podať informácie ďalej, do správnych rúk aby sa prípadné dedičné ochorenie neprenášalo ďalšou plemenitbou. Kľudne môžete napísať aj mne, pomocou kontaktného formulára.
Za tento článok vďačím Katke Koledovej, majiteľke Melissy. :)

U každého plemena sa vyskytujú určité dedičné ochorenia. Bolo by chybou myslieť si, že AHT je výnimkou. Avšak výskyt týchto chorôb nie je vyšší ako pri iných plemenách, skôr si dovolím tvrdiť, že AHT je stále veľmi zdravé plemeno. Uvádzam ochorenia, ktoré sa u AHT vyskytujú častejšie, ale aj také, ktoré boli zaznamenané len výnimočne. V prípade, že sa ktorékoľvek dedičné ochorenie u vášho psa vyskytlo, nevyužívajte ho v chove a bezodkladne kontaktujte svojho chovateľa.

Luxácia pately (LP, vykĺbenie kolenného jabĺčka, patellar luxation, PL)

Luxácia pately môže vzniknúť po úraze, oveľa častejšie je však vrodená. Rovnako, ako je dedičný tvar lebky, je dedičný aj tvar kostí tvoriacich kolenný kĺb. V prípade, že nie je kĺb správne vyvinutý, dochádza k vykĺbeniu (luxácii) jabĺčka (pately). Tento stav nie je možné zvrátiť konzervatívnou liečbou, jediným riešením je operácia, pri ktorej sa kĺb lepšie vytvaruje (napr. sa prehĺbi kolenná jamka). Postihnuté býva jedno alebo obe kolená (na zadných končatinách), LP sa vyšetruje palpačne (hmatom) príp. doplnkovo rentgenom. LP má štyri stupne 1-4, ktoré vyjadrujú závažnosť stavu. Stupňom 0 sa označuje zdravé koleno.

Výsledok vyšetrenia na LP je na Slovensku reprezentovaný dvoma číslicami vyjadrujúcimi stupeň postihnutia na každej nohe.  Napr. 0/0 znamená psa bez LP, 2/1 znamená, že pes má postihnuté obe zadné končatiny, jednu stupňom 2 a druhú stupňom 1.

LP stupňa 2 a vyššie môžete na svojom psíkovi aj spozorovať – pes niekedy poskočí, pritiahne si zadnú labku k telu, chvíľu skáče na 3 labkách, odľahčuje jednu nohu, ma zvláštny pohyb. Aj neštandardný tvar nôh môže byť príznakom LP. V tom prípade neváhajte konzultovať jeho stav s veterinárom. Vo vyšších štádiách LP je odporúčaná operácia, nakoľko vykĺbením jabĺčka sa poškodzujú okolité mäkké tkanivá, čo môže časom viesť k rôznym bolestivým zápalovým procesom.

LP je polygénne ochorenie, to znamená, že je podmienené viacerými génmi. Z toho dôvodu pravdepodobne v blízkej budúcnosti nebude možné psov testovať geneticky a ani je možné presne určiť dedičnosť ochorenia. Jedinou cestou, ako eliminovať túto chorobu v plemene, je nechovať na postihnutých psoch, ideálne ani na ich rodičoch a súrodencoch, ktorí sú potenciálni prenášači ochorenia, aj keď sami nie sú postihnutí.

Na stránke www.offa.org je štatistika výskytu niektorých genetických ochorení u jednotlivých plemien (treba ich však brať s rezervou, keďže údaje poskytujú samotní chovatelia psov). Vidíme, že výskyt LP u AHT je 1,8% a u rat teriéra 4%. Môže sa zdať, že výskyt je nízky, ale musíme si uvedomiť, že počet prenášačov v celej populácii je niekoľko násobne vyšší!  

Pokiaľ sa teda chcete vyhnúť nepríjemnému a bolestivému ochoreniu svojho psa a aj s tým spojeným nemalým finančným výdavkom, kupujte si šteniatko len po rodičoch vyšetrených na luxáciu pately s výsledkom 0/0 (ideálne by bolo poznať aj výsledky starých rodičov, príp. súrodencov, potomkov). Len starostlivou selekciou postihnutých psov a možných prenášačov bude možné znížiť výskyt tohto ochorenia na minimum. Zdravie svojich chovných psov a odchovov by mal sledovať každý poctivý chovateľ, nakoľko v súčasnosti sa buduje genetická základňa plemena v Európe a pripustením chorých jedincov do chovu si môžeme „zavariť“ na dlhú dobu. Moja Melissa má miernu luxáciu pately na oboch kolenách, naštastie jej to nespôsobuje výrazné problémy, ale nesmieme sa tváriť, že sa táto choroba nášho plemena netýka.

Prečítajte si viac: www.veterina-bojnice.sk.

Primárna luxácia očnej šošovky (primarily linsluxation, PLL)

Jedná sa o geneticky podmienené ochorenie očnej šošovky, ktoré môže viesť až k oslepnutiu psa. Psovi postihnutému touto chorobou sa v oku pretrhnú štruktúry držiace šošovku a tá spadne do nesprávanej polohy a môže spôsobiť glaukóm a oslepnutie.

Vďaka vedeckému pokroku je známa dedičnosť PLL. Jedná sa o recesívne ochorenie a teda rozlišujeme tri typy jedincov:

V záujme zvyšovania genetickej rozmanitosti plemena sa neodporúča chovať len na Clear jedincoch, ale vyberať vždy také chovné páry, z ktorých sa nenarodia choré - Affected šteniatka. Keďže šteňa vždy zdedí jednu alelu od každého rodiča, je možné v chove používať nasledujúce kombinácie (percentá sú len teoretické, príroda to častokrát zariadi inak):

Nevhodné kombinácie, ktoré by viedli k narodeniu postihnutých šteniatok:

Test na PLL nie je zatiaľ dostupný na Slovensku, avšak je možné si ho objednať v Českej republike. AHT nie sú ochorením výrazne postihnuté, v populácii sa nachádza len malé množstvo prenášačov. Pri výbere šteňaťa sa vždy pýtajte na genetické vyšetrenie PLL, bolo by veľkou škodou, keby sa napriek pokroku v genetike stále rodili postihnuté jedince.

Dysplázia bedrového kĺbu (DBK, hip dysplasia, HD)

Toto ochorenie je známe najmä u veľkých plemien psov, to však neznamená, že sa menším úplne vyhýba. Vyšetruje sa pomocou rentgenu, menšie a pokojné psíky je možné nasnímkovať aj bez medikamentov, väčším psom sa robí vyšetrenie so sedáciou (upokojujúce prostriedky, nejedná sa o narkózu).

DBK sa dá čiastočne vyhnúť vyváženou stravou doplnenou o kĺbové preparáty a vitamín C (najmä v šteňacom veku) a nepreťažovaním pohybového aparátu počas rastu (vyhýbať sa skokom, schodom, prudkým pohybom do cca 1 roku psa).

Vyšetrenie chovných jedincov na DBK slúži ku cti každého chovateľa AHT. Výsledok vyšetrenia na DBK sa označuje písmenami, A/A značí psa bez DBK, ďalšie písmená abecedy už vyjadrujú stupeň postihnutia.

Hemofília A (Hemophilia A)

Hemofília je choroba vyznačujúca sa zlou znášanlivosťou krvi – postihnutý jedinec trpí masívnym krvácaním pri minimálnom poranení, ochorenie má viaceré stupne závažnosti. Má rôzne príčiny a vyskytuje sa u veľkého množstva plemien psov. V nedávnej dobe sa bohužiaľ objavili prvé prípady hemofílie A aj u AHT. Zatiaľ sú to len ojedinelé prípady a len sa začína s testovaním, preto je ťažké vyvodiť chovateľské odporúčania.

Hemofília A je dedičné ochorenie viazané na pohlavný chromozóm X. Zdravý chromozóm sa označuje XH, chybný chromozóm je označený Xh. Možné genotypy teda sú:

Možné spojenia:

Pes/suka Zdravá XHXH Prenášačka XHXh
Zdravý XHY Len zdravé psy a sučky – XHY a XHXH Polovica sučiek budú prenášačky XHXh, polovica zdravé XHXH; polovica psov bude zdravých XHY a polovica postihnutých XhY
Postihnutý XhY Polovica sučiek budú prenášačky XHXh, polovica zdravé XHXH, všetky psy budú zdravé XHY Sučky XhXh hynú v prenatálnom štádiu alebo krátko po narodení, živé sučky budú teda prenášačky XHXh; polovica psov bude zdravých XHY a polovica postihnutých XhY

 

V súčasnosti nie je dostupný DNA test na hemofíliu, takže sa môžeme orientovať len podľa klinických vyšetrení krvi na Faktor 8. Postihnutý resp. zdravý pes je jednoznačne identifikovaný, vyšetrenie súk však v istých prípadoch môže byť falošne negatívne/pozitívne (teda zdravá suka môže byť označená za prenášačku a naopak).

Momentálne je veľmi dôležité zistiť, koľko jedincov je postihnutých resp. prenášačov, preto prosíme všetkých majiteľov AHT, aby dali svoje psy testovať a zverejnili výsledok vyšetrenia. Stále je tu možnosť, že toto ochorenie vzniklo len ako ojedinelá mutácia a dokázali sme ju včas odhaliť. Pomôžte nám udržať toto úžasne plemeno zdravé a otestujte svojich miláčikov! Pre viac informácií o chorobe a možnosti testovania nás kontaktujte.

Čítajte viac v angličtine...
Ďalšie diskusie nájdete na FaceBook skupine AHT Worldwide a AHT Europe.

Ďalšie dedičné ochorenia vyskytujúce sa u AHT:

Späť na vrch stránky