Americký bezsrstý teriér • American hairless terrier • Amerikai meztelen terrier

Starostlivosť o Amerického bezsrstého teriéra

Joyek

V poslednej dobe dostávam veľa otázok ohľadom starostlivosti o toto plemeno a rôzne obavy kvôli samotnej bezsrstnosti plemena. Samozrejme všetky otázky chápem, ako aj obavy potencionálnych nových majiteľov a preto som sa rozhodla napísať článok a "návod" na starostlivosť v lete, v zime a o každodennej starostlivosti.

Všetko sú to moje skúsenosti a prosím berte ich ako pomocník na začiatok vášho spolužitia, kedže časom zistíte, že to, čo môže fungovať pre mňa a mojich psov, nemusí do bodky fungovať aj pre vás. Váš pes a váš životný štýl bude hlavným určujúcim faktorom pri starostlivosti o nový prírastok.

Úkony, ktoré tu opisujem vám zaberú za mesiac cca. 30 minút vášho času! Nezľaknite sa článku, to len ja všetko popisujem zdĺhavo... smile

Kúpanie a umývanie

Veľa chovateľov tohto plemena odporúča psov kúpať raz za týždeň, raz za dva týždne alebo za 10 dní. Hlavným dôvodom prečo odporúčajú kúpanie psa v tak častých intervaloch je alergia niektorého člena rodiny, kedy na spolužitie so psom treba úplne inak (rada poradím). Práve z tohto dôvodu je dôležité si uvedomiť či máte alergika v rodine alebo nie a podľa toho určiť interval medzi kúpaniami.
Je taktiež dôležité si uvedomiť, že na pokožke bezsrstého psa, teda u AHT (nie som si istá ako tomu je u iných bezsrstých plemien) sa vytvára ochraňujúca a súvislá mikroflóra, ktorá chráni psa a jeho kožu pred vonkajšími vplyvmi, smogom, prachom a taktiež pred alergénmi. Čiže ak túto prirodzenú mikroflóru budeme zmývať často a ešte k tomu aj s antibakteriálnymi mydlami, pes ostane bez prirodzenej ochrany a jeho koža bude bezbranná proti škodlivým látkam okolia. Je to niečo ako kožný imunitný systém smile

K týmto poznatkom som prišla žiaľ príliš neskoro a preto Ainy (môj prvý pes) bola kúpaná od malička veľmi často. Tým myslím raz do týždňa čistou vodou a druhý krát s detským antibakteriálnym mydlom (šampónom). Samozrejme jej koža veľmi rýchlo zareagovala na tento neprirodzený spôsob ošetrovania a začala sa príliš často škriabať a občas aj do krvi. Odstránenie tejto chyby, ktorá bola spôsobená mnou, trvala veľmi dlho a za pomoci rôznych liekov. Teraz už môžem s čistým svedomím povedať, že jej koža je hebšia ako kedykoľvek predtým a málokedy sa stretnem s AHT, ktorý by mal jemnejšiu a zdravšiu kožu ako ona.

Takže ako na to? A hlavne ako často?

Pre mňa pri otázke "ako často kúpať psa" platí zásada okúpať ak je pes špinavý, začína smrdieť, alebo som zabudla dlho okúpať smile áno, aj to sa môže stať, priznajme si to smile
Kúpanie psa trvá len chvíľku, všetko mám hotové za 10 minút, kedže naozaj platí pravidlo "umyť a utrieť". Pri kúpaní nepoužívam antibakteriálne mydlo, ani šampón ak to nie je vyslovene potrebné. Výrobky väčšinou striedam a občas používam detský šampón Johnson&Johnson s kamilkami a v olejovej konzistencii, čo kožu psa zvláčni a bude pekne hebké po umytí. Občas používam šampóny pre psov, ale vyberám si prírodné výrobky tiež s kamilkou a určené na skvalitnenie srsti a kože psa.

Po kúpaní psa len usuším utierkou (žiadne fénovanie) a natriem obyčajnou nechtíkovou (měsíčkovou) masťou z lekárne. Niekto používa nechtíkovú indulonu, ale pre mňa je prírodnejšia a voňavejšia nechtíková masť z lekárne. Najpraktickejšie je okúpať psa na večer, po poslednom venčení, kedže po nechtíkovej masti zostane pokožka psa mierne mastná a za noc sa všetko krásne vstrebe. Ráno mám pod paplónom vždy super-hebkého psa. smile

Čo môžem ešte odporučiť - nepoužívajte lanolinové krémy a šampóny, veľa psov má alergickú reakciu na lanolin.

Česanie a starostlivosť o srsť

Túto kapitolu pri naháčoch z pochopiteľných dôvod môžme vynechať tongue laugh

Uši

Sú dva prípady, kedy svojim psom čistím uši.. Prvý prípad nastane hneď po kúpaní - vytriem obe ušká vatovým tampónom, čím odstránim prípadnu vodu a mastnotu, ktorá sa im v uškách tvorí. Ak vidím, že vo vnútri majú mastnotu a "špinu", použijem kvapky do uší (sú rôzne na trhu a nevidím v nich veľký rozdiel), ktoré nakvapkám, počkám chvíľu aby sa špina v ušiach rozpustila a znova utriem vatovým tampónom. Psík si tú olejovú vodičku sám vytrepe z uší, odporúčam preto robiť túto procedúru na balkóne alebo záhrade.
Druhý prípad, kedy kontrolujem uši je, keď si príliš škriabu uši alebo hlavu. Vtedy si skúste čuchnúť k uškám a ak cítite mierny smrad z uší, vyčistite ich kvapkami ako v predchádzajúcom prípade.

Nikdy svojim psom nečistím uši vatovými tyčinkami, ktoré bežne pre seba používame, pretože mastnotu a špinu by sme len zatlačili do vnútra ucha a psíkovia to znášajú horšie ako kvapky. Vatové tyčinky používam len na vytretie uška na povrchu, ale nikdy nie v kanáliku.

Drápy / nechty

Kedže každé šteniatko rastie veľmi rýchlo a nie je to inak ani u AHT, skracovanie drápkov je veľmi dôležité. Naozaj si dajte záležať na tom, že ich budete skracovať KAŽDÝ TÝŽDEŇ pravideľne, pretože ak to na začiatku zanedbáte, drápky prerastú do veľmi dlhých dĺžok, čo môže byť pre psa bolestivé a bude ho obmedzovať v pohybe. Verte mi, viem o čom hovorím, pretože sa mi to stalo a veľmi ťažko sa odstraňovali negatívne následky mojej nedbanlivosti. Ak si netrúfate sám na strihanie drápkov, alebo vám psík robí "drahoty" choďte k svojmu veterinárovi alebo do salónu pre psov, kde ostrihajú drápky a ukážu vám techniku strihania, ukludnenia psa a poradia pri výbere kliešťov.

Odporúčam strihanie drápkov u šteňaťa každý týždeň a u dospelého psa každých 10 dní. Ak to budete dodržiavať, váš psík bude mať krásne krátke drápky a bude spokojný aj on aj vy. Taktiež si dávajte pozor u tmavých drápkov, kde nie je vidieť "živá" časť nechtu, aby ste príliš nezastrihli, je to pre psíka veľmi bolestivé a môže veľmi krvácať.

Keď bola Kiki malá a nechápala prečo jej chcem strihať drápky a nechcela mi to dovoliť, vyriešila som to tak, že som ju dala na stôl, niekto ju chytil, položila som celé balenie Cottage Cheese-u na stôl a ona to veselo papkala, kým ja som cvakala smile Čiže skúste nejaké finty čím by ste spríjemnili túto nevyhnutnú procedúru pre psa a uvidíte, že časom to už nebude potrebné.

Ukážka strihania drápov pomocou Cottage Cheese smile - berte to prosím len ako "funny story", nie ako návod!

Ochrana kože v lete

Podobne ako ľudská pokožka, tak aj pokožka AHT v zime vybledne, stratí väčšinu pigmentu a na jar a v lete sa znova opálí. Kedže nemajú srsť, ich pokožku je potrebné chrániť pred slnečným žiarením, podobne ako chránite svoju pokožku pred spálením a prílišným žiarením.

Poskytnutie správnej a primeranej ochrany sa môže líšiť v závislosti od:

Miera ochrany pokožky je vždy iná pre tmavého psa, napr. čierneho, modrého alebo červeného psa ako pre psa bieleho s fľakmi akejkoľvek farby. Musíme si uvedomiť, že na miestach kde pes nemá fľaky, chýba mu pigment (čo samozrejme nie je vada, ale je to proste tak) a preto sa na týchto miestach rýchlo spálí. Koža vtedy sčervená a v extrémnych prípadoch sa vytvoria pľuzgiere, ktoré treba ošetrovať podobne ako u ľudí. Je to pre psa bolestivé, preto vždy keď s fľakatým psom idete na dlhú prechádzku a viete, že bude na priamom slnku dlho, natrite psa opaľovacím krémom s vysokým faktorom, alebo mu dajte ľahké bavlnené tričko, čo je asi tá najistejšia ochrana.

Psi AHT všeobecne majú veľmi radi slnko a mám takú skúsenosť, že ak v lete nechám otvorený balkón, okamžite sú psi vonku a opaľujú sa na slnku. Väčšinou ich nechám opaľovať sa, ale VŽDY ich najprv natriem opaľovacím krémom a NIKDY ich nenechám ležať na slnku od 11:00 do 14:00! Opaľovanie sa v tomto období majú striktne zakázané a sú vnútri.
Ešte by som chcela zdôrazniť, že ak pes, ktorý ešte nie je opálený je vdžy náchylnejší na spálenie sa, preto na jar si dajte obzvlášť pozor na slnko, ktoré je ešte síce slabé pre nás, ale psi sa môžu ľahko spáliť. Taktiež ak si beriete domov šteniatko v lete, jeho koža je citlivá ako detská pokožka, ktorú by ste mali chrániť maximálne pred príliš rýchlym opálením a spálením. Už ako malé šteniatka si veľmi obľubujú opaľovanie a síce niektorí majitelia tvrdia, že ho proste nedostanú zo slnka, ale berte to tak, že svoje dieťa by ste tiež nenechali na slnku sa spáliť len kvôli tomu, že sa mu tam páči. Psa jednoducho zoberiem, dám do vnútra a "nedebatujem". Nie je na tom nič zlé, práve naopak... Šteňaciu pokožku musíte chrániť aby v dospelosti koža nebola poznačená.

Aký opaľovací krém použiť? Znova vychádzajúc z osobných skúseností odporúčam trocha možno drahší prípravok, ale pre mňa osvedčený DayLong, ktorý sa dá kúpiť skoro v každej lekárni. Ako faktor som zvolila SP 25, kedže moji psi sú tmaví a jednofarební, ale pre fľakatého psa by som možno zvolila väčší faktor. Toto už nechám na majiteľov a ak budete mať dobrú skúsenosť s iným opaľovacím prípravkom, budem rada ak mi vašu skúsenosť a názov prípravku pošlete - zverejním to pre ostatných majiteľom ako vaše odporúčanie.

Ochrana v zime

Ochrana našich naháčov v zime je pomerne jednoduchá, samozrejme zase závisí v akom podnebí... Na zimu kupujem pre svojich psov fleecové, teplé kombinézy, ktoré ich dostatočne chránia pred zimou. Možná varianta je aj fleecové oblečenie tenšieho charakteru a na vrch teplý kabátik. Možností v tejto dobe je veľmi veľa, trh je zaplavený oblečením pre psov, takže problém pri výbere určite nebudete mať. Vo fotogalérii na týchto stránkach nájdete mnoho zimných fotiek s oblečenými psami, nechajte sa inšpirovať. smile

Topánky

Veľa ľudí sa ma pýta na topánky... priznám sa, že topánok sa zatiaľ zdráham, i keď minulú zimu (2010) som už bola skoro nalomená na kúpu topánok (nezohnala som tie správne), pretože keď psi s holými nohami chodili po ľadovom snehu, primŕzali im pacičky. Bolo to pre nich nepríjemné a preto každé venčenie bolo doslova len "vyčúrať a späť"... Myslím, že ak bude tuhá zima tento rok, topánky si budeme musieť zaobstarať aj keď mi je to zatiaľ "proti srsti". smile Ak by ste vedeli poradiť kvalitné botičky, napíšte mi prosím, myslím, že by sa takáto informácia viacerým majiteľom zišla.

Kedy ich začať obliekať?

Táto otázka je tiež veľmi častá, ale každý majiteľ naháča vám odpovie subjektívne a vychádzajúc z potrieb svojho psa. Musíte svojho psa sledovať ako bude postupne reagovať na chladnejšie počasie a sami uvidíte, kedy si to oblečenie sám vypýta tým, že sa bude triasť, krčiť sa a nebude chcieť chodiť, ale vypýta sa späť, do teplučka. Ja osobne svojich psov nerozmaznávam, nechávam ich nech sa trocha otužujú v chladnejšom počasí - tak ako u ľudí, otužovanie pomáha aj imunite a zdraviu. Preto svojich psov obliekam len v daždi (pršiplášť) a ani to nie vždy, kedže mojim psom dážď nevadí a veselo si pobehujú v parku... Ak už teplota klesne pod 10 - 8 stupňov a už ani slniečko nevylezie, začínam dávať tenšie tričká a podľa potreby postupne teplejšie mikiny, fleecové obliečky až teda prídu na rad telpé, zimné kombinézy.

Na záver

Článok o starostlivosti sa mi "mierne" predĺžil, ale myslím, že som tu zhrnula všetko, čo budete na začiatok potrebovať (možno aj viac) a ak by ste sa potrebovali na čokoľvek spýtať, poradiť sa alebo len chcete poslať vašu skúsenosť, budem rada ak mi napíšete komentár pomocou nižšieuvedeného formulára, alebo ak nechcete verejne sa pýtat, môžete mi napísať email nahaci@nahaci.sk alebo ma skontaktujete pomocou kontaktného formulára.

Tímea Cseriová

Späť na vrch stránky