Americký bezsrstý teriér • American hairless terrier • Amerikai meztelen terrier

Oficiálne štandardy chovu Amerického bezsrstého teriéra

Štandardy platia od januára 2004.
Posledná aktualizácia UKC štandardu plemena - 26. júl 2006.

Podľa AHTA: maximálna horná hranica výšky Amerického bezsrstého teriéra bola zvýšená zo 16 palcov na 18 palcov. Táto zmena bola uskutočnená so zámerom napraviť chybu v UKC štandardoch, ktorý bol odsúhlasený v roku 2004. Táto zmena nadobúda účinnosť od 26. júla 2006.

História

Scotts

Prví Americký bezsrstý teriér, fena Josephine, sa narodila v roku 1972, z vrhu čistokrvných osrstených rat teriérov. Chovateľ Edwin Scott, začal vyvíjať chov z Josephininých potomkov. Hoci pri šlachtení nikdy nepoužíval žiadnych iných psov než rat teriérov, Scott vždy chcel, aby bezsrstí psy boli samostatným plemenom. V roku 1999, keď bol v United Kennel Club predstavený rat teriér, Scott a jeho kolegovia šlachtitelia súhlasili, aby bezsrstí psy boli zapísaní do registra UKC ako rat teriér – bezsrstý druh. Po rozdelení dostali všetky bezsrstí rat teriéry a všetky ich osrstení potomci – výsledky starostlivého šlachtenia k najkrajšími osrstenými rat teriérmi – názov pôvodne vybraný pre chov Edwinom Scottom: Americký bezsrstý teriér. Hoci sa to môže zdať paradoxné mať osrstené psy v bezsrstom chovu, v dohladnej budúcnosti bude nutné pokračovat v krížení s rat teriérmi, kým nebude dostatok bezsrstých psov k udržaniu samostatného a zdravého genofondu. United Kennel Club (UKC) uznal plemeno Americký bezsrstý teriér 1. januára 2004.

Celkový vzhľad

Celkový vzhľad

Americký bezsrstý teriér je dobre osvalený, aktivný malý až stredný teriér. Preferovaný pomer dĺžky tela (od prosterna k zadku) k výške (od kohútku k zemy) je 10:9. Hlava je široká, mierne klenutá, klinového tvaru, a úmerná veľkosti tela.Uši majú tvar V, sú posadené na vonkajších okrajoch lebky a môžu byť vztýčené, špicaté alebo zaguľatené. Oba druhy môžu mať chvost stočený nahor alebo môže byť kupírovaný ako u osrstených psov. U amerického bezsrstého teriéra sa môže vyskytnúť množstvo farieb a vzorov kože (bezsrstá varianta) i srsť môže mať mnoho farieb a vzorov (osrstená varianta).

Diskvalifikácia: Krátkonohý pes, ktorého proporcie se významne líšia od pomeru 10:9 nepatria do plemena a musia byť vyradení.

Vlastnosti

Americký bezsrstý teriér je energický, bystrý pes, ktorého zvedavosť a inteligencia ulahčuje výcvik. Predkovia tohto plemena boli šlachtení k lovu. Nedostatek osrstení však spôsobuje, že bezsrstá varianta je nevhodná k lovu, obe varianty majú stále silný lovecký inštinkt a osrstení psy sú nebojácni, húževnatí lovci s nevyčerpateľnou energiou. Americký bezsrstý teriér je výnimočne priateľský spoločník, vychádza dobre s detmi, ostatními psami a dokonce i s mačkami. Americký bezsrstí teriéri majú nesmierne radi ľudskú spoločnosť a všetky činnosti so svojimi pánmi robia s nadšením. Bezsrstí psy vyžadujú ochranu pred slnkom a chladným zimným počasím. Sú výborní na agility.

Hlava

Hlava

Hlava je úmerná veľkosti tela. Pri pohľade z boku sú lebka a tlama rovnako dlhé a spojené sú stredne veľkým kohútkom. Pri pohľade z predu a z boku, tvorí hlava amerického bezsrstého teriéra tupý klínový tvar.
Vada: strmý kohútok.

Lebka

Lebka je široká, mierne klenutá. Mierne sa kloní k tlame. Čeluste sú silné s dobre osvalenými lícami.
Vážna vada: hlava v tvaru jablka.

Nosové partie

Dobre vyplnená pod očami, zužuje sa ľahko smerom od stopu k tlame. Čeluste sú silné a správne osadené tak, aby dovolovali psovi otvoriť široko tlamu pri chytaní potkanov a iných škodcov. Pysky sú suché a bez prevísaní. Pigment pyskov by sa mal zhodovať s pigmentom na tlame.

Zuby

Americký bezsrstý teriér má kompletnú sadu správne veľkých, rovnomerne rozmiestnených bielych zubov. Nožnicový záhryz je preferovaný, ale rovný sa tiež akceptuje.
Vada: chýbajúci zub, predkus, podkus.

Nos

Nos je čierny alebo jednofarebný.
Vada: nos dudley alebo motýlovitý.

Oči

Oči sú posadené šikmo, sú guľaté, strednej veľkosti a mierne nápadné. Okraje očí odpovedajú pigmentu nosu.

Bezsrstá varianta: oči môžu mať akúkoľvek farbu, ktorá sa vyskytuje u osrstenej varianty.
Osrstěná varianta: farba očí sa pohybuje medzi tmavo hnedou až jantárovou a odpovedá farbe srsti. Orieškové oči sú prípustné u psov so svetlejšou srsťou. Modré alebo jantárové oči sú dovolené len u na modro sfarbených psov. Tmavo šedé oči so svetlými okrajmi sú uprednostňované.

Vady: vydurené oči, hlboko posadené oči, svetlé oči u psa s čiernou farbou srsti alebo čierným pigmentom, každé oko inej farby, oko s duhovkou obsahujúcou viac než jednu farbu, škvrna na rohovke, divergentná škuľavosť, čínské oči.

Uši

Uši

Uši majú tvar V, sú posadené na vonkajších okrajoch lebky. Vzpriamené uši sú uprednostňované, ale špicaté alebo gombíkovité uši sú prijateľné. Odlišné držanie uší by malo byť penalizované ako odchýlka. U osrstenej varianty nie je podmienkou, aby uši boli vzpriamené a v tvare V.
Poznámka: Držanie uší sa môže narovnať, až keď pes dospeje. Psi do jedného roku by nemali byť penalizování za odchýlky v držaní uší.
Vady: Vzpriamené uši s hranami zakrivenými dovnútra v tvare tulipánového listu, ružové uši, poletujúce uši, odlišné držanie uší – len u bezsrstej varianty AHT.

Diskvalifikácia: visiace uši.

Tlapky

Tlapky

Tlapky sú kompaktné a mierne oválne. Dva stredné prsty sú mierne dlhšie než ostatné. Prsty môžu byť mierne rozdelené, ale nie ploché alebo rozšírené. Zadné vlčie drápy musia byť odstránené. predné vlčie drápy môžu, ale nemusia byť odstranené.
Vady: ploché tlapky, šikme plochá noha, neodstránené zadné vlčie drápy.

Krk

Krk je štíhly, stredne dlhý, svalnatý, mierne ohnutý a mierne sa zužuje od ramien k hlave. Krk plynule prechádza v dobre položené ramená.

Telo

Telo

Dĺžka tela správne stavaného amerického bezsrstého teriéra mierne presahuje jeho výšku (meranú od kohútku k zemy) a dĺžka predných končatín (meranú od lakťov k zemy) by mala zhruba odpovedať polovičke výšky psa. Bez ohľadu na to, či pes stojí alebo je v pohybu, línia chrbátu je silná a rovná. Bedrá sú stredne krátke, mierne ohnuté, a dobre osvalené. Chrbát je mierne ustupujúci. Bedrá sahajú dozadu a vychádzajú primerane z chrbtici, čím formujú široký, silný chrbát, potom sa stáčajú dolu a dovnútra a vytvárajú silné telo. Hruď sa rozpíná k alebo až pod lakeť. Pri pohľadu z predu je hruď medzi prednými končatinami plná a primerane široká. Pri pohľadu zo strany má predná časť hrudi tvar plytkého oválu pred prednými končatinami.

Predné končatiny

Predné končatiny

Ramená sú mierne osvalené. Lopatky sú dobre položené, ich horné hroty sa zbiehajú blízko kohútku. Nadlaktie sa javí rovnako dlhé ako lopatka a spojuje sa s ňou v pravom uhlu. Lakte sú tesne u tela. Pri pohľadu z ktorejkoľvek strany sú predné nohy rovné, silné s masivnými kosťami. Spenkové kosti sú silné, krátke a takmer zvislé.

Zadné končatiny

Zadné končatiny

Zadné končatiny sú dobre osvalené, dĺžka oboch častí končatiny je zhruba rovnaká. Zauhlenie zadných končatín korešponduje so zauhlením predných končatín. Keď pes stojí zadné končatiny sú paralelné.

Chvost

Chvost

Chvost je posadený na konci krížov. Prirodzený chvost je silný v koreni a zužuje sa smerom k špičke. Keď je pes v pozore, chvost nesie špirálovite stočene k chrbátu. Keď je uvoľnený, chvost nesie rovno za sebou. Chvost osrstenej varianty psov môže byť kupírované, ktoré by malo byť v dvoch tretinách chvostu.
Vada: ohnutý a stočený chvost.

Diskvalifikácia: obe varianty - od prírody krátky chvost.

Srsť

Bezsrstá varianta: šteniatka sa rodia s jemnou nevyvinutou srsťou, ktorá pokrýva celé telo. Táto „podsrsť“ postupne vypadá do 6 až 8 týždňov, do tejto doby by šteňa malo byť úplne bezsrsté. Dospelý americký bezsrstý teriér - bezsrstá varianta, nemá chlpy okrem fúzov a obočia. Na tele dospelého psa môže byť krátka, veľmi jemná srsť. Koža je jemná a teplá na dotyk. Bezsrstá varianta sa môže potiť, keď je v přílišnom teple alebo v stresu, ale to nie je považované za vadu.

Osrstená varianta: srsť je krátka, hustá, hladká a leskne sa. Fúzy sa neodstraňujú.

Vážne vady: bezsrstá varianta - jemná srsť dlhšia ako 1 mm na psovi staršom ako 6 mesiacov.

Diskvalifikácia: obe varianty - drôtovitá alebo polámaná srsť, dlhá srsť.

Farba

Bezsrstá varianta: akákoľvek farba kože je prijateľná. Koža je obvykle rôznofarebná, na podkladovej farbe sú škvrny a fľaky inej farby. Škvrny sa zväčšujú vekom a farba kože tmavne, keď je vystavená slnku.

Osrstená varianta: osrstená amerického bezsrstého teriéra môže byť celý biely, dvojfarebný, trojfarebný, tmavý alebo škvrnitý, ale vždy musí mať niekde bielu, ktorá môže byť v akomkoľvek množstve a kdekoľvek na psovi. Biela farba môže byť uznaná ak biela prevažuje. Ostatné prijateľné farby sú: čierna, žltohnedá (od tmavo hnedej až po veľmi svetlo hnedú a od veľmi sýtej tmavo mahagónovej načervenalej až po svetlo načervenalú s čiernym nosom a okrajom očí), čokoládová (od tmavo červenej - čiernožlté – až po svetlo čokoládovú s rovnakou farbou nosu a okrajom očí), modrá a modro-béžová (s rovnako sfarbeným nosom a okrajom očí), marhuľová (od oranžovej k bledo žltej s čiernym nosom a okrajom očí) a citrónová (od oranžovej k bledo žltej s rovnako sfarbeným nosom a okrajom očí).

Vady: osrstená varianta - svetlo žltohnedá farba (bledá nažltlá s rovnako sfarbeným nosom), krémová (bledo žltá a tónovaná biela), bledo žltá s čiernou (veľmi svetlo nažltlá hnedá s čiernou) a strieborná (extrémný nádych do modra).

Diskvalifikácia: osrstená varianta - modrošedá farba (merle), neprítomnosť bielej, ak je pes jednofarebný iný než biely.

Diskvalifikácia: obe varianty - albinizmus.

Výška a hmotnosť

Americký bezsrstý teriér dosahuje výšku od 10 do 18 palcov, v priemere ich výška činí 11 - 15 palcom, hmotnosť 6 až 14 libier.
Vady: výška pod alebo nad dovolenú hranicu, obezita.

Chôdza

Chôdza

Americký bezsrstý teriér sa pohybuje s nádychom veselosti, ktorý prezradzuje rýchlosť a silu. Chôdza Amerického bezsrstého teriéra je vyrovnaná, bez úsilí, s veľkým dosahom predných končatín bez stop ťažkopádnosti. Zadné končatiny majú veľkú hnaciu silu. Pri pohľadu z ktorejkoľvek strany sa nohy nevytáčajú ani sa nevtáčajú,nekřížia sa a nezapletajú sa. Pri zväčšovaní rýchlosti majú nohy tendenciu sa zbiehať k stredovej rovnovážnej línie.

Diskvalifikácia

Jednostranne alebo obojstranne nezostúpené varlatá. Divokosť alebo extrémna plachosť. Jednostranná alebo obojstranná hluchota. Krátkonohý pes, ktorého proporcie sa výrazne líšia od pomeru 10:9. Visiace uši. Drôtovitá, polámaná alebo dlhá srsť. Albinizmus.

Späť na vrch stránky