Americký bezsrstý teriér • American hairless terrier • Amerikai meztelen terrier

O plemene AHT

Pôvod plemena

Kamilka

Vznik tohto malého plemena, na rozdiel od iných naháčov môžeme presne datovať. V roku 1972 sa Rat teriérke, ktorú vlastnil Edwin Scott, narodilo celkom holé šteniatko. Chovatelia túto sučku pomenovali Josephine. Pretože Josephine nikdo nechcel, zostala doma u Scottovcov, ktorí si ju nesmierne obľúbili. V nasledujúcich rokoch mala Josephine niekoľko bezsrstých šteniatok a stala se tak zakladateľkou nového plemena. Spočiatku týchto nahých teriérov evidovali ako “bezsrstú variantu” rat teriérov, 1. januára 2004 bol tento teriér uznaný ako samostatné plemeno - "Americký bezsrstý teriér. Podobne ako je tomu u Čínskych chocholatých psov, plemeno sa delí na variantu holú a osrstenú. Obe varianty sú uznávané a na výstavách posudzované oddelene.

Vlastnosti

AHT je malé, roztomilé, čulé, veľmi hravé a príjemné plemeno. Vďaka zvedavosti a inteligencii sú títo naháči ľahko ovládateľní spoločníci, ktorých nie je možné nezamilovať si. Majú radi deti, veľmi dobre vychádzajú s ostatnými psíkmi, a dokonca i s mačkami. “Američania” vyhľadávajú ľudskú spoločnosť a všetky činnosti robia so svojimi pánmi s nadšením. Milujú Agility!

Stavba tela

Americký bezsrstý teriér je dobre osvalnený, aktívny, energický a bystrý pes. Preferovaný pomer dĺžky tela k výške je 10:9. To znamená, že dĺžka tela musí byť vždy väčšia ako výška. Pohybuje sa s nádychom veselosti, ktorý prezradzuje rýchlosť a silu. Chôdza Amerického bezsrstého teriéra je ľahká, vyrovnaná, s veľkým dosahom predných končatín. Pri zvyšovaní rýchlosti majú nohy tendenciu sa zbiehať k stredovej rovnovážnej línie. Hlava “Američanov” je široká, mierne klenutá a úmerná veľkosti tela. Uši majú tvar opačného V, sú posadené na vonkajších okrajoch lebky a môžu byť vzpriamené, špicaté alebo zaguľatené. U osrstenej varianty AHT je celkom normálne sklopené ucho, u bezsrstej varianty se akceptuje. Vyraďujúcou vadou je však ucho visiace. Prirodzený chvost je silný v koreni a zužuje sa smerom k špičke. Môže byť ľubovoľne nesený. Ak je pes v pozore, jeho chvost je stočený k chrbátu. Americký bezsrstý teriér dosahuje výšku od 25 do 41 centimetrov a jeho hmotnosť sa pohybuje od 5 - 9 kilogramov, niektorí aj viac.

Bezsrstnosť

Americký bezsrstý teriér je unikátny medzi ostatnými bezsrstými plemenami kvôli recesívnej bezsrstnosti. Znamená to, že dvaja bezsrstí psi môžu produkovať jedine bezsrsté šteniatka. Ostatné bezsrsté plemená sú nositeľmi dominantej bezsrstnosti, keď krížením dvoch bezsrstých psov, šteniatka môžu byť bezsrsté, ale aj osrstené. Šteniatka amerických naháčov sa rodia s jemnou nevyvinutou srsťou, ktorá pokrýva celé telo. Táto „podsrsť“ postupne vypadá do 6. až 8. týždňov - od tejto doby by šteňa malo byť úplne bezsrsté. Dospelý americký bezsrstý teriér - bezsrstá varianta - okrem fúzov a obočia nemá žiadne ochlpenie.Na tele dospelého naháča môže byť krátka (max. 1 mm), veľmi jemná podsrsť. Ich koža je teplá, na dotyk krásne jemná, až plyšová.

Obrovskou výhodou AHT je, že sa v žiadnom prípade nikde na tele nedoholuje a jeho bezsrstost je úplne prirodzená. U osrstenej varianty je srsť je krátka, hustá, hladká a leskne sa. Prijateľná je akákoľvek farba - ak je však jedinec jednofarebný, musí obsahovať na tele bielu farbu (platí len u osrstenej varianty). Diskvalifikujúcou vadou je jedine farba merle. Americký bezsrstý teriér má kompletnú sadu správne veľkých, rovnomerne rozmiestnených a krásne bielych zubov.

Čo dodať

Väčšinou chovatelia tvrdia, že ak majú jedno plemeno, zostanú u neho celý život - v skutočnosti je to však Americký bezsrstý teriér, ktorí u mňa zvíťazil. Viem, že v dalšom mojom živote budú našu rodinu dopĺňať práve Americké bezsrsté teriéry.

Späť na vrch stránky